ČEHO SE PETICE TÝKÁ A KDE JI PODEPSAT?

Petice za počeštění herní konzole Playstation 4, přidružených služeb a následně za více konzolových her lokalizovaných do českého jazyka, vznikla jako reakce na tristní situaci, ve které se konzolový herní svět v České republice nacházel. Dlouholetá ignorace českého jazyka ze strany Sony, Microsoftu a Nintenda, společně s nepřátelským systémem pro implementaci překladů, se kromě absence češtiny ve většině exkluzivních konzolových her promítala také do neochoty nezávislých studií vydat se na trnitou cestu lokalizace. Vrcholem absurdity byl například i ten fakt, že hry lokalizované přímo vývojáři nebo vydavateli vycházely na PC v češtině a na konzole nikoliv.

Petice byla založena v březnu roku 2017, na její podporu následně vznikla FB stránka Čeština ve videohrách a podpisy začaly přibývat, nejdříve po desítkách, pak po stovkách a dnes jsou to tisíce českých a slovenských hráčů, kterým není lhostejný český jazyk.

Prvotní veřejnou podporu zajistila samotná komunita hráčů, následně se přidaly první osvícené herní weby, a protože popularita petice rostla každým dnem, přidávaly se s podporou i opravdu velcí hráči v oblasti české videoherní novinařiny. Jejich podpora byla velmi přínosná, a to i za cenu mnohdy kritických a pochybných dodatků, které ke svým článkům jejich redaktoři přidávali.

Na přelomu jara/léta 2017 jsme se obrátili s žádostí o podporu na Evropský parlament, protože chování zmíněných firem podle nás zásadně afektovalo zákaznický komfort českých hráčů videoher oproti hráčům jiných zemí, kteří za stejných podmínek dostávali výrazně lepší servis. Jakmile se na naši stranu připojila europoslankyně Dita Charanzová, stala se petice společenským tématem, o kterém začala informovat i neherní média a petice pronikla na obrazovky našich televizí.

Koncem léta 2017 byla konzole PS4 konečně lokalizovaná do českého jazyka.

Sony si finálně uvědomila, že lokalizace konzole a her v České republice bude ku prospěchu jejího byznysu, protože masivní akce komunity byla velmi přesvědčivá. Další překvapení v podobě lokalizace her pro Sony PlayLink a zejména lokalizace nadcházejících exkluzivních her na sebe nenechala dlouho čekat.

Zdálo by se, že cesta je u konce. To je ale velký omyl. Stejně jako Sony udělala obrovský krok směrem k nám, chceme, aby udělala podobný krok směrem k nezávislým herním studiím a umožnila více češtiny i v ostatních hrách. Navíc Sony není jediný kapr v rybníku.

A my jsme tu od toho, abychom nepřestali hlasitě křičet - jsme tady, chceme to a budeme za to vděční. Tak si zakřičte s námi - a pokud jste ještě nepodepsali petici, můžete tak učinit právě zde.

A to rovnou dvakrát, protože jsme rozjeli druhou fázi projektu a snažíme se češtinu dotlačit také na Xbox, který má nově vlastní petici.