JAK SE TO VLASTNĚ SEMLELO

Náš tým bojující za českou lokalizaci herních konzolí a videoher tvoří dva lidé - Vašek Vymětalík a Gabriel Nowe. Videohry byly vždycky důležitou součástí našeho života a protože nás už nebavilo sedět před televizí se slovníkem v ruce, založili jsme petici za podporu více lokalizovaných her pro herní konzoli PlayStation 4, lokalizování systémového menu této konzole do českého jazyka a český PlayStation Store. Ovšem to byl jen začátek naší cesty...

V současné době náš tým tvoří lidé čtyři. Stalo se tak po spojení s další partičkou (Vilém Váňa a Olga Tocháčková), která rozjela podobný projekt, se stejnou nahořklou pachutí pošlapané národní hrdosti - boj za češtinu na konzolích Xbox. 


Něco o mně - Václav Vymětalík


Začínal jsem jako 12 letý klučina, který s bráchou trávil bezesné noci u Atari 800 XL, po té jsem vyzkoušel všechny různé platformy (SNES, Sega Megadrive II či PSP) a zakončil mou éru hraní na PC. Ale protože mne odradilo neustále obměňovat nový hardware, koupil jsem si v roce 2006 svou další konzoli - Xbox 360.


U té jsem vydržel až do ledna roku 2014, kdy jsem byl hypnotizován next-gen konzolí PlayStation 4. A protože jsem neměl po koupi tohoto nového železa co hrát (Xbox 360 i s mou obrovskou sbírkou her vázanou na můj účet jsem prodal - přes 70 AAA her), pořídil jsem si v létě toho roku PS3. Do těchto dnů dohrávám všechny velké klasiky z PS3, které mě minuly a hry od Naughty Dog jsou moje nejoblíbenější, stejně jako série Metal Gear (Solid). Mezi mé poslední přírůstky do rodiny PlayStation patří PS Vita 3G, kterou jsem pořídil v srpnu 2014.


Mým koníčkem je psaní článků (recenze, preview, reportáže, novinky) a dříve jsem působil na webech nejhry.cz, xboxweb.cz a gamepark.cz. V minulosti jsem vedl překlad hry (a samozřejmě i překládal) Icewind Dale a zastával pozici level designera hry Project Ignis (nej freeware hra roku 2010, tuším). Takže jsem si tak trochu splnil svůj klukovský sen o tom, že chci dělat hry. A zbytek mého příběhu, jenž začal minulý rok v březnu založením petice už znáte. A pokud ne, naleznete jej v záložce Petice :-)


Něco o mně - Gabriel Nowe


Na začátek je třeba uvést, že Gabriel Nowe není moje pravé jméno, ale jméno, které vychází z mých videoherních nicků. Pravá identita není vůbec podstatná, jak říkám já - podstatný je jen výsledek naší práce.


Co se týče her, tak v posledních letech jsem spíše sběratel, než hráč. Začínal jsem na Atari 800 XL a vystudoval jsem programování. To mě ale neživí a navíc je to tak dávno, že v té době myslím neexistoval ještě ani kalendář. Byla to romantická doba postávání před hvězdárnou a čekání na to, kdo nás kdy pustí k PMD 85, IQ 151 a podobným super mašinkám. Doba, kdy František Fuka byl pojem.


Postupně přes další počítače jako Commodore C64, Atari 520ST, první PC XT a AT, jsem našel cestu i ke konzolím, takže PS2, Xbox, Xbox 360, GameCube, PS3, X360, Wii, WiiU až do dnešních dob. Nejsem čistě konzolový hráč, hraji i na PC a nijak se za to nestydím.


Ještě více jak hraní her mě baví pití portského vína, kouření doutníků a řízení supersportů.


Něco o mně - Vilém Váňa 


Nejmladší člen týmu, který se s ovladačem v ruce již prakticky narodil. Ačkoli jsem v dětství také rád sportoval, zažil éru kdy internet nebyl samozřejmostí, smartphony neexistovaly a kamarádi se naháněli na každém hřišti v dědině a ne na facebooku.

Mou největší vášní byly ale vždy hry a moderní technologie, o které jsem se již od mala zajímal. Poznal jsem i některé dnes již opravdové retro kousky, o kterých se kluci zmiňovali, vyrůstal jsem ale především v době PS2. Mou nejoblíbenější videoherní sérií z této legendární konzole je TimeSplitters. Na základě čehož také vzniknul můj nick - TimeSplitter, který používám na téměř každém místě virtuálního prostoru. Značku Xbox jsem v té době ani neznal, protože se k nám oficiálně první generace této konzole nikdy nedostala.

S příchodem next-genu (v té době Xbox 360/PS3) se ale vše změnilo a já se z ukázek zamiloval do Halo, Gears of War a Forzy, svaté trojice strany zelených. Xboxu 360 jsem naprosto propadnul a mou nejoblíbenější sérií vůbec se stalo právě Gears of War. Od této chvíle byl Xbox již vždy mou hlavní platformou, ačkoli se nebráním ani hraní na jiných mašinkách, ta pravá láska je ale jen jedna.

Už jako puberťák jsem měl také blízko k blogování a amatérské novinařině, ačkoli jsem u ničeho příliš dlouho nevydržel a s určitými přestávkami, kdy jsem nijak veřejně aktivní nebyl, jsem vystřídal mnohé projekty. Jediný, který se trochu vymyká, je web konzolista, na kterém již dlouhé roky dělám moderátora - ochránce pořádku a jsem zde stále více či méně aktivní. Za tuto dobu mi bylo přiděleno nespočet kolegů, z nichž ani jeden nátlak nevydržel, ale já, jakožto vidlák z Moravy, jsem naprosto imunní. :) Na konzolistovi mi také vyšlo pár článků, pravidelně jsem se ale na publikacích nepodílel, to nebylo mou rolí.

V současné době ale nejvíce svého volného času a energie koncentruji na náš společný projekt - Čeština ve videohrách, s aktuálním cílem dotlačit češtinu právě také na stroj od Microsoftu.

Mou hlavní rolí zde je právě psaní, ke kterému jsem se chtěl již delší dobu vrátit. Pod palec jsem dostal mimo jiné web, na kterém se právě nacházíte, stejně jako část komunikace s jinými weby a dalšími subjekty za účelem propagace našeho projektu a petice za češtinu na herní konzoli od giganta z Redmondu.
A to je asi tak vše, přátelé...