Záblesk naděje - dočkáme se češtiny na Xboxu?

12.06.2020

Pro naše fanoušky zde máme posun v komunikaci díky paní europoslankyni Charanzové, která našim jménem komunikuje s Microsoftem ohledně české lokalizace menu herní konzole Xbox One a Xbox series X. Přepis najdete níže. Snad se Microsoft chytí za nos a češtinu do menu dodá. Co si o tom myslíte vy?

Vážený pane řediteli, 
obrátila se na mne jako na místopředsedkyni Evropského parlamentu, která se dlouhodobě věnuje spotřebitelským otázkám, komunita Videohry česky.

Upozorňuje, že společnost Microsoft doposud 
nelokalizovala do češtiny ani jedno své herní zařízení, 
která jsou v Ceské republice dostupná od roku 2006, a taktéž nelokalizuje do českého jazyka téměř žádné exkluzívní hry (připouští, že existujívýjimky). Herní komunita zároveň poukazuje na fakt, že řada jiných evropských trhů (včetně menších než je ten náš) podobný problém řešit nemusí, lokalizace v daném jazyce je pro ně zajištěna.

Sama nejsem uživatelem těchto zařízení, problém mne nicméně zaujal z hlediska evropské legislativy, která odmítá tzv. geo-blocking. Pro evropský trh by neměly existovat diskriminující prvky v nabídce, a to nejen v otázce ceny produktu, ale i z hlediska uživatelských podmínek. Právě to dle mého názoru může být i absence daného jazyka, který spotřebiteli mj. zaručuje podrobné nastavení uživatelského prostředí (přístup, soukromí, sdílení, účty...) a následné využití všech aspektů, které produkt (konzole) nabízí.

Z podnětu komunity Videohry česky vznikla také petice, kterou k dnešnímu dni podepsalo téměř 2 800 lidí. Nejedná se z mého pohledu tedy o marginální problém. Ráda bych proto znala Vaše stanovisko k výše položeným otázkám, případně i plán do budoucna, kdy hodláte situaci nějakým způsobem řešit. Jako poslankyně Evropského
parlamentu bych považovala minimálně za nešťastné, 
pokud by na evropském trhu nebyla zajištěna 
nediskriminující nabídka pro uživatele všech členských států.

S pozdravem 

Dáta Charanzová 

Vážená paní místopředsedkyně,

 
děkuji, že jste se na mě obrátila. Potvrzuji tímto, že Vámi sdílený podnět komunity Videohry česky prověřujeme. Lokalizace produktů naší společnosti pro český trh neprobíhá v České republice, ale je koordinována centrálně. Moji kolegové koordinující lokalizaci produktů souvisejících s herní konzolí Xbox již podnět prověřují. Předpokládám, že nejpozději koncem příštího týdne Vám budu schopen poslat podrobnější stanovisko k této věci.

 
Společnost Microsoft klade na spotřebitelská práva velký důraz. Budeme se proto Vaší připomínkou zabývat s vysokou prioritou.

 
S pozdravem

Rudolf Urbánek

Country General Manager
Microsoft Czech Republic & Skovakia