Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018!

22.12.2017

Stránka Čeština ve videohrách vznikla je vedlejší produkt petiční aktivity za počeštění systému Playstation. Stalo se tak v momentě, kdy jsme zjistili, že propagaci petice v jejich počátcích nezajistí nikdo jiný, než my sami. Ignorance herních médií, vzbuzování pocitu marnosti ze strany rádoby herních odborníků, ironické poznámky od hráčů, kteří se slovníkem v ruce hráli komplexní RPG hry a ve stínu internetové anonymity sami sebe prezentovali jako bezmála anglické rodilé mluvčí a mnoho dalších, nohy podrážejících, aktivit nás dovedlo až sem.

Máme za sebou první necelý rok, ale práce zdaleka není u konce. Her v češtině je stále žalostně málo, čeština v PS4 je jen jakýsi filtr přes angličtinu a o lokalizaci obchodu PS STORE si můžeme jen nechat zdát. Neskutečně diskriminační je pak samotný fakt, že i když čeština ve hře přítomna je, tak popis v internetovém obchodě Playstation Store se o ní ani nezmiňuje. Skoro jako bychom byli prašiví psi na konci smečky, o kterých se nemluví.

To dobré ale reprezentujete Vy - kluci, holky, slečny, páni a paní, studenti, otcové a matky, prostě všichni, kteří jste se s námi sešli na této cestě a rozhodli se vydat stejným směrem. Petici podepsalo přes 6000 těch, kterým český jazyk není lhostejný a na stránku Čeština ve videohrách dorazilo více jak 1300 pravidelných uživatelů. Je nás prostě hodně a je to skvělé.

Stránku jsme založili 31. 3. 2017. Celkem jsme ve dvou lidech napsali 80 článků, které se zobrazily 278.000 krát. Kromě psaní faktů o češtině ve hrách, se také snažíme o vlastní tvorbu - přinést hodnotu, která zkvalitní naše životy, ať už po herní nebo běžné denní stránce. Začala o nás psát média, ví o nás Evropský parlament, pronikli jsme do televize.

Z tohoto pohledu to byl vlastně docela úspěšný rok. Zejména díky Vám !

Tak tedy ještě jednou veselé Vánoce, více češtiny pod stromeček a na shledanou v roce 2018!

Vašek a Gejb