V češtině vyšlo - Kingdom Come: Deliverance

13.02.2018

Dlouhá léta čekání na další AAA českou hru jsou u konce - Kingdom Come: Deliverance konečně vyšlo. Na Steamu je KCD suvérenně na čelních pozicích ohledně prodejů a na konzolích to nebude pravděpodobně jinak. Hra jako Kingdom Come: Deliverance tu dlouho nebyla, pokud vůbec někdy ano, takže se nedá divit ani například tomu, že české RPG je momentálně nejvíce streamovanou hrou na platformě Twitch.

My nebudeme hodnotit hru jako takovou, ale podíváme se ni z pohledu češtiny. I přesto, že český dabing byl příslíben už při kampani na Kickstarteru (pokud nás paměť neklame), čeští konzoloví hráči se v průběhu vývoje hry začali obávat i o samotné titulky. Protože situace byla dost nejasná, obrátili jsme se na komunitního manažera hry KCD, který nám naštěstí v polovině loňského roku češtinu v podobě titulků potvrdil.

Stále ale existuje poměrně početná skupina hráčů, kteří absenci českého dabingu považují bezmála za vlastizradu ze strany Warhorse a na jednu stranu se jim nelze divit - anglický dabing je největší skvrnou na tolik proklamované středověké integritě, se kterou bylo Kingdom Come: Deliverance vyvíjeno.

Autenticita je nejčastějším zaklínadlem těch, kteří požadují český dabing v české hře, odehrávající se na českém území a mapující české historické události. Jakkoliv bychom si také přáli slyšet ve hře češtinu (častěji než tam je), tak tento argument ale není oprávněný. K dokonalé autenticitě by totiž musel dabing kombinovat minimálně tři jazyky, z nichž jedním je staročeština a i ta je velmi odlišná od toho, jak mluvíme dnes.

Takový dabing by nebyl výhrou vůbec pro nikoho a kromě extrémně malé skupiny lidí, která by se možná vlezla do jednoho autobusu, by to absolutně nikdo neocenil. Ruku na srdce - kdybychom vzali polštinu, ruštinu a češtinu, rozsekali slova na slabiky, náhodně je smíchali dohromady, nová slova přiřadili k těm původním a prohlásili to za staročeštinu, tak nikdo z nás nepozná, jestli to je vlastně pravda.

Český dabing nemá s autenticitou v Kingdom Come nic společného. Pokud se ho někdy dočkáme (a my v to doufáme stejně jako vy) pak jen z důvodů jakéhosi servisu pro české fanoušky, kteří si ho zcela jistě zaslouží. Pro sebe. Ne pro ostatní.

Užijte si hru takovou, jaká je. Každá dobrá česká hra si zaslouží naši absolutní podporu a Kingdom Come takovou hrou bezesporu je.

Pište nám do komentářů vaše dojmy ze hry. Těšíme se na ně.