Soumrak české herní novinařiny

09.05.2020

Soumrak herní novinařiny v České republice

Toho večera zapadlo slunce na západě, tak jak se sluší a patří. Dalšího rána jsme se ale teplých paprsků nedočkali. Takhle poeticky by se dalo popsat oznámení absence českých titulků v novém AC - Valhalla. S vikingy přišla mrazivá zima, ale to nejhorší se teprve chystalo.

Ubisoft oznámil, že Valhalla nebude lokalizována do českého jazyka. Pojďme pominout fakt, že takové oznámení nebylo nikdy ze strany UBI učiněno a zamysleme se nad alternativní možností celého příběhu. Příběhu, ve kterém hlavní roli lokalizace nehraje vývojář, ale publisher na daném trhu. Analogií nám může být například hudební průmysl - světoznámá kapela jede evropské turné a promotéři v jednotlivých zemích nesou absolutní riziko ztráty nebo zisku (kapela má své jisté, díky tzv. garanci, která se platí předem a pokrývá nezbytné náklady kapely spojené s vystoupením).

V tomto příběhu dostali čeští vydavatelé obrovské finanční rány díky komerčnímu neúspěchu Division 2 a Breakpointu. V obou těchto hrách došlo k neúměrnému počtu oprav a úprav, které všechny musí procházet složitými procesy kontroly i z hlediska lokalizace. V kombinaci se špatnými, ale opravdu špatnými prodeji se jedná o smrtící koktejl, který vydavatelé museli vypít do dna.

Nelze se jim tedy divit, že uzavírat další lokalizační sázku jménem Valhalla se nikomu nechce. Nezbývá než jim vyslovit uznání a poděkování za to, co do dnešního dne pro české hráče udělali.

Ale - absence češtiny ve hře typu AC Valhalla je extrémně bolestivá věc pro milovníky série. Zvednutá vlna odporu ze strany hráčů mluví sama za sebe. Tisíce a tisíce podpisů pod peticí, která vznikla téměř okamžitě po oznámení této hrůzy. Masivní topik na fóru Valhally, vášnivé diskuze všude kam se oko hráče podívá. Také u nás na FB se články s Valhallou řadí mezi nejčtenější, kdy atakujeme i 10.000 lidí dosah.

V tomto období chaosu, smutku a zklamání se řada českých rádoby herních novinářů odhalila jako jedny z největších hyen, pro které je český hráč méněcenná tretka. Je zvláštní vlastností lidské rasy, že pokud nabude pocit moci nebo síly nad ostatními, má okamžitou potřebu sdělovat ostatním svá osobní moudra, světonázor a vlastní pravdy. Ano, oni disponují průměrně sledovanými twittery, upadajícími weby, hrstkou nohsledů a pravděpodobně mají lepší angličtinu, než většina chudáků, toužících po lokalizaci. Tento pomíjiví pocit moci způsobil, že jsme dočkali podivných tabulek srovnávající Českou republiku se zeměmi, které mají mnohdy 10x více obyvatel, jsme nuceni číst amatérské ekonomické rozbory, které údajně DÁVAJÍ UBISOFTU PRÁVO nedělat českou lokalizaci, vytváří v nás pocit viny tvrzením, že si lokalizaci nezasloužíme a plísní nás za odvahu hlasitě vyjádřit nesouhlas. Čím hlasitější odpor, tím masivnější obhajoba tohoto lokalizačního průseru a tím otevřenější BENEFITVOD ze strany publisherů směrem k těmto novinářům?

Koho to ale zajímá? Opravdu si myslíte, že obhajoba toho, co prokazatelně deklasuje herní prožitek někam k bodu průměrnosti, povede k odpuštění, pochopení a zvýšenému zájmu? Opravdu vám nedošlo, jakou medvědí službu děláte svým chlebodárcům? Někdy je lepší moudře mlčet...

Jsme to my, komunita, kdo opět zvedl prapor nad hlavu a zavelel k útoku. Jsme to my, kdo místo pokorného šlapání brázdy se sklopenou hlavou ukazuje, jak masivní podporu má série AC v českých a slovenských luzích a hájích, a že narozdíl od rezignovaných vydavatelů my věříme v masivní úspěch hry. Pokud bude v češtině...

Vy jste k ničemu.

A o tom nesmyslu, že kupovat nelokalizované hry zajistí jejich lokalizaci do budoucna zase příště....