Sháníte levně kódy na konzolové služby nebo hry? Pozor na možné problémy (Dokončení)

15.12.2017

V květnu tohoto roku jsem se tedy rozhodl zjistit, proč mi každý měsíc mizí z účtu 2 eura za službu, kterou jsem si zcela určitě neobjednal a hlavně, kterou k ničemu nepotřebuji. Následné události mám tak trošku ve tmě, opravdu si nepamatuji každý detail, ale pravděpodobně jsem si nebyl schopen vzpomenout na svůj G2A účet - tady se mi vymstilo používání různých emailů pro různé akce, kde očekávám následný prodej emailu spamovacím společnostem a čínsko - rusko - indickým hackovacím skupinám. Na žádné z mých seriózních emailových adres nebyl účet G2A registrován, proto jsem kontaktoval banku se dotazem - dokážete zablokovat tohoto jednoho konkrétního příjemce peněz, aby mi přestal krást peníze z účtu ?

Tak to je přesně to, co banka bohužel nedokáže. Samozřejmě mi nabídla možnost reklamovat platby, ale šance byla velmi malá, protože poslední platba proběhla skoro před měsícem, ty předchozí už jaksi nemělo smysl řešit vůbec. Další možností bylo zrušení karty a vystavení nové - to jsem odmítnul, protože moje karta obhospodařuje spoustu dalších služeb, které bych musel znovu řešit a tedy přicházela možnost poslední - zakázat na pár dnů internetové platby, přečkat další zúčtovací období této "služby" a pak získat dost času na řešení. Což jsem udělal, nechal týden vypnutou kartu, přeskočil do dalšího měsíce, kartu jsem zapnul a odletěl do zahraničí a G2A opět vypustil z hlavy.

Ono to zní jako dramatický příběh, ale šlo jen o dvě eura měsíčně a já to opravdu řešil jen okrajově. To, co mě vytočilo, přišlo až v 10. října tohoto roku.

Od konce května do 10. října neproběhla žádná další platba za jakýsi G2A Shield. Ale shodou šťastných okolností, jsem se právě 10. října připojil na svůj účet do banky a nevěřícně zírám na opětovnou platbu 2 euro za G2A Shield. Bylo to čerstvé ten den, takže tentokrát to řešit s bankou jde a já jsem se rozhodl, že to dotáhnu do konce. Protože mě napadlo následující, a to je vlastně pointa celého příběhu:

G2A samovolně, čas od času zapíná tuhle službu a předpokládá, že si toho někteří klienti nevšimnou a pokud náhodou ano, kdo by důsledně řešil 2 eura měsíčně...A já odhalím skandál mezinárodních rozměrů. Pokud takto zasažených klientů jsou tisíce, pak směrem ke G2A tečou miliony korun ročně za neprávem účtovanou službu.

Moje banka se ukázala jako velmi vstřícná - když mluvím o bance, tak tím myslím človíčka na reklamacích, který se tohoto případu ujmul s vervou přímo nebývalou, velmi dobře pochopil, že problém se netýká mých 2 eur měsíčně a donutil i mě k poměrně soustředěnému přístupu směrem ke G2A.

Tentokrát jsem se vystavení nové karty nebránil. Pokud někdo bez skrupulí učtuje za něco, co jsem si neobjednal, pak obava z toho, co ještě provede s mými platebnímu údaji je na místě. Druhým krokem bylo kontaktování supportu G2A a vše začalo mým poměrně ostrým dotazem:

Proč mi kradete peníze ?

Odpověď přišla relativně rychle a k mému překvapení, abych stále jen neplival směrem ke G2A, se od té doby snaží celou kauzu řešit. Samozřejmě ve stylu - my nic, my muzikanti, to všechno dělá náš systém a chyba je na vaší straně. Je to z jejich strany poměrně chytrá strategie, protože se ukázalo, že nemám šanci prokázat opak....

Konečně mě navedli k mému zapomenutému účtu, na kterém existují zajímavé záznamy. Před rokem v říjnu jsem si koupil Xbox Live, šest měsíců mi strhávali za G2AShield, pak v květnu letošního roku provedli šest neúspěšných pokusů o další platbu a následně do října nic. V říjnu pak zázračně za pomoci pravděpodobně temné síly nebo já nevím jak, můj účet zázračně ožil, G2A Shield se zaktivnil a další kolo plateb nastartovalo.

Protože já jsem v této kauza "žalující", tak pro Mastercard jsem ten, kdo musí dodat důkazy. Banka se mi snažila maximálně pomoci, vytáhli jsme záznamy o platbách, popsali jsme celý příběh, vysvětlili jsme, že je na hlavu padlé, abych se připojil na na účet G2A a tam si jen tak z plezíru skoro uprostřed měsíce zapnul G2A Shield, nic jiného si nekoupil a hned druhý den šel reklamovat platbu 50 Kč. S mojí kreditbilitou, kdy změnu 50 Kč na účtu stejně jako většina z vás ani nezaznamenám....

Ale ouha. Já nemám šanci dokázat, že jsem to neudělal. Nemám šanci dokázat, že to neudělal někdo z mé rodiny, kdo má třeba k účtu přístup. Jediná šance je donutit G2A k tomu, aby vydala nějaký login protokol k mému účtu. Pokud ovšem něco takového vůbec existuje. A je fakt naivní, že by se kvůli 2 euro někdo do něčeho podobného vůbec pouštěl.

Poslední hovor s bankou na toto téma bylo hořké konstatovaní, že tohle nevyhrajeme. Banka sama za sebe mi vrátila 2 eura na účet, i když to nemusela dělat. Je to hezké gesto, o které jsem nežádal, protože o tyhle 2 eura fakt nešlo. Já tyto 2 eura + dalších 50 věnuji na charitativní účely - snad někomu pomohou v tento Vánoční čas.

Z G2A mi napsali následující: na Vašem účtu byl aktivní G2A Shield, ale z důvodů nedostatku financí na Vašem účtu došlo k přerušení plateb. Jakmile na Vašem účtu byl dostatek financí došlo k opětovnému obnovení plateb.

Nikdy jsem se tak nenasmál, jak při čtení tohoto emailu. Moje odpověď byla jasná - jestli chcete, požádám banku o důkaz toho, že po celou dobu je můj účet dostatečně kreditbilní, aby utáhnul 2 eura za jednu platbu. Za celou dobu od června do října jsem se ani jednou nepokusili peníze stáhnout a udělali jste tak téměř uprostřed desátého měsíce. Jak mi to vysvětlíte?

G2A: Máte pravdu, to je divné. Pokud byste nám opravdu dodal tohle potvrzení z banky o Vaší kreditbilitě, tak by nám to pomohlo řešit Vaši kauzu.

Šašci....

Ale já jsem s vámi ještě neskončil...Mám totiž eso v rukávu....

Za tým Češtiny ve videohrách - Gabriel N.