Sháníte levně kódy na konzolové služby nebo hry? Pozor na možné problémy (1. část)

14.12.2017

Tento náš příspěvek se netýká přímo češtiny ve videohrách, ale týká se života hráčů videoher. Pokud máme pocit, že vám můžeme sdělit informace, které tento náš videoherní život mohou nějakým způsobem zkvalitnit, pak tuto odbočku od obvyklé češtinářské náplně rádi uděláme. Dnes se podíváme na skutečný příběh, který se mi stal při nákupu na portálu G2A, a který nakonec skončil dost podivným výsledkem, otevřeným podezřením a varováním pro všechny.

Na úvod - porál G2A je velké tržiště, na kterém můžete sehnat kódy na videohry a různé konzolové služby jako je třeba Xbox Live nebo PS+ za velmi zajímavé ceny. Stejně jako třeba na Ebay se i tady potkávají prodejci se zákazníky a na téma toho, odkud se podivně levné kódy berou bylo napsáno mnoho článků. Tento nebude jedním z dalších. Já chci mluvit o službě G2A Shield, která vám za cenu cca 2 eura měsíčně garantuje vrácení peněz v případě, že budete podvedeni ze strany prodejce. A aby to bylo ještě zajímavější nebudu mluvit ani o kvalitě této služby, protože jsem ji nikdy nevyužil, ale o tom, jakým způsobem je aktivována a placena.

Zhruba před rokem jsem na G2A koupil kód na roční Xbox Live - cena 900 Kč za jeden rok byla dost zajímavá, aby strhla moji pozornost, proto jsem kód zakoupil, zhruba za minutu jsem jej z jistého ruského portálu obdržel, aktivoval a vše se zdálo v pořádku. Službu G2A Shield jsem vědomě nevyužil, prodejce měl extrémně dobré hodnocení udělené obrovským množstvím zákazníků a čas od času je třeba trochu adrenalinu při hraní ruské rulety. Poměr cena 900 Kč vs 65000 spokojených hodnocení vs 2 eura za G2A Shield mi dává dost velkou šanci na to, že mě jeden náboj v komoře nezabije. Dobře, dost tohoto rádoby poetického pojednání na téma - jsem lakomý platit 2 eura jako pojistku proti cca 35 eurům. Čeho jsem si ale měl všimnout byl email, který mi přišel vzápětí, a sice že můj 30ti denní G2A Shield zdarma byl aktivován.

Na celé G2A jsem do pár dnů zapomněl. Po šesti měsících jsem konečně zaregistroval, že mi každý jeden měsíc zmizí z účtu 2 euro za službu G2A Shield. Skutečně nejsem ten typ, co každý měsíc pečlivě studuje výpisy ze své kreditní karty, jestli všechno sedí do puntíku. Mám nastavený týdenní limit na platby po internetu, takže bolestné za blbost nebude příliš vysoké, v hlavě mám přehled o všech transakcích, které s kartou provádím, takže zběžný pohled na zůstatek účtu mi stačí. Ale platby typu 2 euro mi uniknou lehce, pokud na ně nenarazím třeba při hledání historie nějaké jiné, mnohem významnější platby.

Aby bylo jasno, nikoho zatím neviním. Až doposud to celé byla moje hloupost, nepozornost, liknavost, nazvěme to jak chceme. Ale je tu první otázka, kterou jsem si položil - kolik nás takových je? Služba G2A Shield nemá absolutně žádný smysl, pokud aktivně na G2A nenakupujete. Je to jako platit si pojistku za auto, se kterým nejezdíte nebo platit si pojistku za dovolenou, na kterou nejedete. Částka, kterou za G2A Shield platíme je dostatečně malá, aby unikla naší pozornosti - zejména proto, že G2A vám, na rozdíl od seriózních firem typu Netflix, Sony, MS, Apple apod. nedá informaci o tom, že vám opět strhli 2 eura. Takže je zjevné, že oni s podobnými spícími zákazníky počítají a pravděpodobně tvoří většinu zisků, plynoucích z G2A Shield. Určitě se nebavíme o stovkách zákazníků, ale o desítkách tisíc potenciálních liknavců mého typu. Kdo by jim posílal upozornění, že platí za něco, co nepotřebují ?

Ale události budou ještě zajímavější.

(pokračování zítra)