Rozhovor s tvůrci hry Someday You Will Return

14.06.2018

Dnes vám přinášíme rozhovor s vývojářským studiem CBE Software, který tvoří velmi zajímavou hru Someday You'll Return. Prostředí hry si bere inspiraci z moravského kraje a mimo pátrání otce po své dceři bude obsahovat i mystično. Ale teď již k samotným otázkám.

Otázka: Vaše připravovaná hra bude spadat do žánru psychologického hororu se
silným zaměřením na příběh. Zajímalo by nás, zda bude příběh hry a postup hrou lineární nebo můžeme očekávat i různé cesty v příběhu k vytyčenému konci, popřípadě objevení skrytých lokací? A budou naše činy ve hře ovlivňovat následný děj?

Odpověď: Postup hlavní linií příběhu bude lineární s nepovinnými "odbočkami", které budou příběh doplňovat či rozšiřovat. Výsledek hry bude ovlivňovat také karmický systém, který vyhodnocuje rozhodnutí hráče a podle toho určuje jeden z několika konců. Lokace jsou naplněny různými zákoutími i skrytými částmi levelu, které může hráč objevit a prozkoumat a bude za to náležitě odměněn.

Otázka: Hra Someday You'll Return hojně využívá české reálie. Na kolik bude prostředí ve hře autentické s naší českou krajinou a budeme ve hře nějakým způsobem využívat naše unikátní turistické značení či jiné prvky, jako například turistické mapy?

Odpověď: Someday You'll Return využívá množství zajímavých míst, která můžeme v České Republice republice najít. Nejsou však dokonalými kopiemi umístěnými v přesném
geografickém zasazení, spíše slouží jako inspirační zdroje a poskládány jsou tak, aby fungovaly v příběhu. Hra hojně využívá turistické značení, systém rozcestníků i map.

Otázka: Do jaké míry bude vaše hra využívat survival prvek a můžeme očekávat i nějakou výrobu předmětů/lektvarů či vývoj postavy po vzoru RPG her?

Odpověď: SYR není klasickým survivalem ve smyslu doplňování jídla či pití, survival prvky jsou vždy vázány na příběh. V průběhu hry lze však sbírat, stavět a opravovat různé předměty v detailním rozhraní, které mimo jiné umožňuje vaření lektvarů dle tradičního českého herbáře.

Otázka: V záběrech z hraní jsme mohli spatřit mobil, který Danielovi sloužil k navigaci moravským lesem a možná i k jiným činnostem. Později však Daniel v tom samém videu mobil zahodil do říčky. Přičítáte mobilnímu telefonu ve hře důležitou roli jako například v GTA V či ve hře Observer či nikoliv?

Odpověď: Mobil bude sloužit jako komunikační prostředek s některými postavami a hráč si s ním dokonce bude moci posvítit, takže důležitou roli určitě má. Další informace by už byly moc odhalující :)

Otázka: Z oznamovacího traileru je patrné, že se budou ve hře prolínat dva paralelní světy. Můžete tuto vaši myšlenku našim čtenářům rozvést?

Odpověď: Bohužel, odpověď na tuto otázku najdete až ve hře :)

Otázka: Bude Someday You'll Return disponovat otevřeným světem nebo se bude jednat o uzavřené lokace? Z videa to vypadá, že bysme mohli v lese prozkoumat každý kousek nádherně zpracovaných lokací (mimochodem, hra běží na Unreal Enginu 4).

Odpověď: Protože se chceme vyhnout repetitivnosti a bezcílnému bloumámí neinteraktivními kulisami, SYR bude semi-open world. To znamená, že hráč nebude mít absolutní volnost, ale lokace se mu budou otevírat v průběhu hry v závislosti na příběhu. Les bude však plný různých skrytých zákoutí a odboček, takže k objevování toho bude opravdu hodně.

Otázka: Jistě jste si všimli, že společně s naší fb komunitou bojujeme za více českých lokalizací do her pro konzole. Otázka je tedy na snadě - bude hra obsahovat českou lokalizaci a v jaké formě? Jak se obecně díváte na české lokalizace v konzolových hrách? Poslední dobou jejich počet pěkně narůstá a to hlavně zásluhou Sony a Ubisoftu. Myslíte si, že tento trend bude pokračovat a česká lokalizace v konzolových hrách se stane pomalu ale jistě standardem?

Odpověď: Můžeme potvrdit lokalizaci hry v podobě titulků a vizuálních prvků v češtině. Jsme rádi, že lidé mají možnost zahrát si hry v rodném jazyce, na druhou stranu zastáváme názor, že hry v originálním znění velkou měrou přispívají k výuce angličtiny zábavnou formou (vyzkoušeno na nás samotných :) ) Nedokážeme odhadnout pokračující trend, ten bude jistě záviset na počtu prodaných kopií v dané zemi.

Otázka: V jakém čtvrtletí roku 2019 hra Someday You'll Return vyjde a můžeme
očekávat i nějaké speciální edice? Vyjde hra ve fyzické podobě nebo pouze digitálně?

Odpověď: Na přesnější termín vydání bude třeba ještě počkat, stejně tak na informace o speciálních edicích (vše závisí na tom jak budeme stíhat, připomínám, že na 90% hry pracujeme pouze ve dvou lidech :) ). V současné chvíli můžeme potvrdit digitální distribuci přes Steam a GOG a vydání na konzole PS4 a XboxOne.

Děkujeme za rozhovor.

Za Češtinu ve videohrách se ptal Václav Vymětalík a Gabriel Nowe

Za CBE Software odpovídali Lukáš Medek a Jan Kavan