Rozhovor se šéfem marketingu společnosti Cenega Czech

18.11.2018

Podařilo se nám kontaktovat šéfa marketingového oddělení společnosti Cenega Czech a zeptat se ho na pár otázek okolo současného stavu českých lokalizací. Za Cenegu Czech odpovídal pan Chalid Himmat, ředitel marketingu.

Čeština ve videohrách:

Dobry den, naši petici (aktuálně překročila 13.400 podpisů) a fb komunitu kolem Češtiny ve videohrách používá česká pobočka Sony Playstation jako svou páku pro vyjednávání českých lokalizací u exkluzívních her pro Playstation 4. Proto bychom rádi naši petici nabídli i vám - přednímu českému vydavateli konzolových her. Tato petice je totiž především o touze českých a slovenských hráčů mít stále více konzolových her v českém jazyce a už se nevztahuje pouze na tituly pro Sony Playstation 4, protože tuto metu již prekonala. Co si o této záležitosti myslíte?

Chalid Himmat:

Zdravím, situace s českými lokalizacemi je bohužel dosti smutná. Před mnoha lety jsem začínal v CD Projektu a tehdy jsme lokalizovali prakticky vše. Nyní se lokalizuje naprosté minimum her a přesvědčit vydavatele je prakticky nemožné. Dokonce se nám v minulosti stalo, že jsme nějaký titul lokalizovali/přeložili, zaplatili překlad a vydavatel nam pak v době, kdy se to mělo implementovat, řekl, že to nepůjde. Vyhodili jsme z okna pár set tisíc ...

Vaše aktivity jsou tedy chvályhodné a rád bych vás nějakým způsobem podpořil, ale bohužel nemáme na vydavatele žádné jiné páky. Jako hlavní proti argument od vydavatelů slyšíme, že se u nás prodá malo kusů na to, aby jim to zaplatilo implementaci. Někteří vydavatele prostě řeknou jenom ne, bez ohledu na to, kolik se u nás prodá kusů. Celkově je ta situace trošku složitější a ne vždy jde čistě o peníze.

Čeština ve videohrách:

Naše petice za podporu české lokalizace menu herní konzole Sony Playstation 4, více exkluzívních her pro tuto konzoli v českém jazyce a český překlad PlayStation Store si klade obecně za cíl větší rozšíření českého jazyka v konzolových hrách, tedy není zaměřena pouze na konzoli Sony Playstation 4.

Možná by mohla společnost Cenega Czech zkusit používat naši petici (a za to bychom byli velmi rádi) jako páku pro vyjednávání vašich budoucích lokalizací podobně, jak to dělá česká pobočka Sony Playstation. Podpisy na ni neustále přibývají a ke konci roku snad pokoříme číslo 15.000 podpisů. Tato petice běží už více jak 1,5 roku a komunita kolem naší fb stránky Čeština ve videohrách čítá téměř 2.000 odběratelů.

Jsme si vědomi toho, že situace kolem vyjednávání českých lokalizací není vždy jednoduchá, ale třeba vám naše současná či budoucí aktivita nějakým způsobem pomůže.

Chalid Himmat:

Vaši petici určitě rádi využijeme, kéž by to situaci pomohlo. Lokalizace jsou samozřejmě i v našem zájmu, protože lokalizované hry se výrazně lépe prodávají a lépe se s nimi marketingově pracuje.

Děkujeme panu Chalidu Himmatovi za rozhovor a budeme se těšit na další spolupráci.