Rozhovor s panem Schovancem

02.08.2017

Rozhovor s panem Schovancem - managerem obchodu Xzone.cz


Požádali jsme o pomoc s propagací petice také jeden z největších videoherních obchodů u nás Xzone.cz a odpověď manažera obchodu pana Schovance najdete úplně na konci dnešního článku. V souvislosti s jeho odpovědí nás napadlo položit pár doplňujících otázek a tady máte odpovědi:


Otázka:

Díky vám vzniklo několik českých lokalizací pro platformu PC a češtinu si mohli v předstihu ze stránek vašeho obchodu Xzone.cz stáhnout vaši zákazníci, kteří si danou hru u vás zakoupili. Co vás ke sponzorování češtin do her vedlo?


Odpověď: 

V úplném začátku, už to bude tak 13-14 let, co češtiny podporujeme, byl ten důvod čistě sobecký: nerozuměl jsem tolik anglicky a chtěl jsem si zahrát velké RPG hry v češtině a když jsem viděl, že to někdo překládá ve svém volném čase, tak jsem prostřednictvím malé podpory (hry zdarma na testovaní, později i nějaké peníze) chtěl jejich činnost podpořit. Časem se ukázalo, že nejsem jediný, kdo rád hraje v rodném jazyce a že o to mají velký zájem i zákazníci obchodu, tak jsme začali podporovat i češtiny na hry, které mě herně tolik nezajímaly, ale věděl jsem, že dárek ve formě překladu hodně zákazníků potěší.

Otázka:

Mají podle vás šanci na úspěch placené DLC s českou lokalizací pro konzolové tituly? Zatím s touto myšlenkou nikdo nepřišel, ale dle našeho názoru by to mohlo mít šanci na úspěch.


Odpověď:

U PC si to technicky dokáži představit, ale u konzolí, v našem případě asi hlavně u PS4, moc ne. V Sony jsme tuto možnost řešili na jedné schůzce/debatě před mnoha lety ještě pro PS3 a skončilo to, že v rámci procesů a různých nařízení v korporátu je to věc neprůchozí. Navíc by to ani nebylo moc dobré PR pro jakéhokoliv výrobce konzolí, nejen Sony. Proč já mám za češtinu platit, proč nemusí platit zákazník ze Španělska nebo Portugalska, i když jsou to ekonomicky blízké země? Proč není čeština v rámci hry, kterou jsem si řádně koupil? I kdyby to technicky vyřešili, tak v rámci nějaké firemní politiky je to věc nerealizovatelná. Když jsme toto pochopil, tak jsem o to přestal dál usilovat.

Otázka:

Myslíte si, že speciálně na trhu konzolových her a v počtu prodejů, které vy znáte asi nejlépe, by čeština ve hrách pomohla jak prodeji her, tak třeba i herních konzolí?


Odpověď:

Určitě ano. Každá čeština pomůže prodeji dané hry, to je věc dávno dokázaná. Jsou hry, kde znalost angličtiny není třeba tak podstatná (závodní hry, sporty apod.), tam efekt lokalizace bude asi menší než u příběhových her. Jiná otázka je, zda náklady na lokalizaci stojí za ten růst prodejů, zda se to vyplatí. Pokud by se u nějaké hry místo 2000 ks prodalo 3000 ks díky češtině, ale náklady na překlad jsou třeba půl milionu (ono to není jen o překladu, ale testování, cesty do zahraničí + tam nějaké ubytování atd.), tak je jasné, že to distributorovi za to stát nebude. Často ale vysoká cena je způsobena nepřiměřenými nároky samotných výrobců konzolí a nebo vydavatelů. Kdy chtějí, aby překladatel nějakou dobu žil kousek od nich, překládají si nějaké věci in-house, platí programátora za cenu IT specialisty v Silicon Valley i když by to v ČR někdo implementoval za desetinu ceny apod. Obecně ale platí, že čeština zvedá prodeje a u konzolových her je potřeba češtiny o to větší. Konzolové publikum je více mass-market, nejsou tam technicky a jazykově tolik vybavení zákazníci a celkově "hrát na konzoli" pro mnohé znamená, že si po práci/škole sednu do gauče, zapnu a hraji a to ideálně ve svém rodném jazyce. Ze zkušeností vím, že češtinu pak radši z pohodlí volí i ti, co jazyk obstojně zvládají, protože rodný jazyk je pro ně více relaxační, bez stresu.


Děkujeme panu Schovancovi za rozhovor a přejeme, ať se mu v jeho podnikatelských aktivitách daří jako do teď.


Odpověď pana Schovance na náš dotaz ohledně mediální podpory naší petice:


Dobrý den,
vaše aktivity znám, sleduji to a fandím tomu. Moje pomoc může být dvojí. Můžeme pomoci mediální podporou na webech, které vlastníme. Jmenovitě jde o Hrej a Zing, ale na těchto webech již podpora běží, samotní redaktoři se o to zajímají. Druhá možnost je, že na schůzkách s naším obchodním partnerem Sony, budeme tuto vaši aktivitu zmiňovat. Při nějaké další schůzce to tam kolega, který má komunikaci se Sony na starost, určitě zmíní a budeme lobovat z této strany :-)


Martin Schovanec
Manager obchodu Xzone.cz


Za tým Čeština ve videohrách
Václav Vymětalík a Gabriel Nowe