Rozhovor s Flipem Kraucherem

08.01.2018

Přinášíme vám rozhovor s Filipem Kraucherem alias Fiolou, kterého jistě znáte z pořadu Indian. Fiola se ovšem podílel i na vývoji hry Blackhole a to v roli producenta. A právě okolo této úspěšné hry s českým dabingem a titulky se bude náš rozhovor točit především.

Otázka: Hru Blackhole jste opatřili českými titulky i dabingem. Co tomuto rozhodnutí předcházelo? Pokud se totiž jedná o AAA titul, ve většině případech slýcháme, že se lokalizace do českého jazyka nevyplatí.

Všechny naše hry, už od roku 2002 byly vždy tvořeny v českém jazyce. A do budoucna nehodláme toto rozhodnutí měnit. I v případě větších či menších her, česká verze je stejně důležitá, jako anglická. Naše komunita, přátel i lidí, kteří nás sledují jsou hlavně češi. Přestat dělat české hry by byla škoda, když je taková poptávka po kompletní lokalizaci. Takže naše rozhodnutí nic nepředcházelo, ani jsme o tom, že bychom vynechali českou verzi nepřemýšleli.

Otázka: Jak byl finančně nákladný překlad do všech jazykových verzí (myšleno včetně nákladů na dabing)? A jak nákladná byla lokalizace do českého jazyka? Stačí, když výslednou cenu vyjádříte v desítkách či stovkách tisíc korun.

Ano, anglická varianta dabingu dokonce byla daleko dražší než česká. Může za to hlavně příprava scénáře, který se v mnoha ohledech liší. Například v použití různých vtipů, ohnutí slov a výrazů. Lokalizace do českého jazyka nebyla nákladná vůbec - hra byla od začátku v češtině. Takže jsme řešili jen samotný dabing. Celková lokalizace celé hry nás přišla na částku kolem 150 000,- Kč - bereme v tom tedy český / anglický dabing + překlady titulků do polštiny, ruštiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a italštiny.

Otázka: Jak probíhalo vyjednávání se společností Sony ohledně české lokalizace do vaší hry? Doneslo se k nám, že Sony dělala problémy. Proč si myslíte, že tyto problémy nastaly?

SONY se svou konzolí PlayStation rozhodně problémy nedělala. Bylo těžké jim jen vysvětlit, že hru máme hotovou v češtině a jejich systém tehdy češtinu nepodporoval. To samé platí i pro Microsoft a jejich XBOX. Jediný problém tak byl jim ukázat, že hra automaticky v sobě má všechny jazykové mutace a že jejich funkce na výběr jazyka nepotřebujeme. Jakmile jsme se pochopili, konzole má češtinu taky. I když jí nikde v obchodech neuvádí.

Otázka: Myslíte si, že teď, když se pomocí petice za překlad menu konzole Playstation 4 do češtiny podařilo právě onu lokalizaci prosadit, bude snazší implementovat českou lokalizaci do her? Tudíž se v podstatě studiím, které budou chtít své hry lokalizovat do českého jazyka, ulehčí od těžkopádného schvalovacího procesu od Sony?

Za prvé si nemyslím, že by někdy bylo těžké implementovat češtinu do her na PlayStation nebo Xbox. Vždy jde jen o vývojáře a případně vydavatele, co a jak si zařídí. Možná je to jinak, ale mluvím z vlastní zkušenosti. My jsme češtinu chtěli a neměli jsme od začátku problém, aby česky hra běžela. Je to jeden výběr v našem vlastně naprogramovaném menu. Hodně vývojářům, obzvlášť na konzolích, ale vždy půjde především o peníze. A to nemyslím nijak jízlivě. Lokalizování her do českého jazyka se většinou nevyplácí. Nicméně trend je takový, že se vyplácet začít může, jak se rozšiřuje působnost konzolí i na rodiny, kteří do teď hraní ve svém životě nepřipouštěli. Například tituly PLAYLINK to dokazují, a ty začínají být lokalizované, včetně dabingu.

Otázka: Jak vidíte budoucnost českých lokalizací u konzolových titulů, když je teď Playstation 4 systémové menu v češtině? Myslíte si, že bude lokalizací přibývat? A jak podle vás na tuto skutečnost zareaguje Microsoft?

Vůbec mi nepřísluší tohle hodnotit nebo odhadovat. Myslím si, že Microsoft zareaguje obdobně. Lokalizací bude přibývat. Ale neunáhloval bych se. Jak jsem psal výše, je to o penězích. A znám osobně řadu nezávislých vývojářů zde v česku, kdo si vždycky ťukal na čelo, že pro nás je čeština důležitá. Jenže v tom je to zajímavé. U nás ve studiu vnímáme, že naše fanouškovská základna lidí, co chce hrát naše hry v češtině je tak velká, že se nám to prostě vyplatí. Kéž by to tak vidělo více vývojářů.

Otázka: Jaké prodejní úspěchy zažila vaše hra Blackhole? Hra je pěkně těžká, což jistě potěší hard-core hráče. Naopak běžně hráče (casual) asi moc ne. Jste s prodeji spokojeni?

S prodeji jsme obecně spokojeni. Hra se zaplatila. To je hlavní. Čekali jsme, že si vyděláme na nový projekt prodejem konzolové verze, ale to se zatím zcela nepodařilo. Prorazit je čím dál těžší. Her neustále přibývá. Dříve jste dostali klidně celý týden banner v obchodech, teď je to jen pár hodin, takže soutěžit se všemi o místo je neskutečně namáhavé. Máme štěstí, že naše hra je odlišná od všeho, co si může hráč běžně zahrát. Dostane velký výpravný příběh, zabalený do náročné (ale stále zvládnutelné) skákačky. Hodně lidí si myslí, že je hra neskutečně obtížná, ale máme spoustu casual hráčů, co hru několikrát dohráli. Záleží z jakého úhlu se na to člověk dívá. Pokud ke hře přistoupí tak, že bude běhat po levelech a tzv. "brute-forcovat" řešení, pak ano - hra je těžká a hard-core. Stačí se ale na chvíli zamyslet, zastavit, zvolnit a cesty k řešením se otevřou sami.

Otázka: Co plánujete do budoucna? Blackhole si dle recenzí vedlo velmi dobře, takže máte jistě hráčům v budoucnosti co nabídnout. V herním byznysu se pohybuji již pár let, a tak vím, že nemůžete jen tak odhalit další projekt na našich stránkách. Můžete alespoň naznačit, zda budete dělat další hru a do jakého žánru bude zapadat?

Máme několik projektů. Rozhodně ani u jednoho z nich neustoupíme z kvalit, za které se stavíme i u Blackhole. Naše hry mají nabídnout skvělou hratelnost, originální kombinaci několika žánrů, rozhodně smysluplný a dobrodružný příběh. A samozřejmě chceme dodržet náš záměr, že naše hry budou i v češtině od samotného vydání v takzvaný DAY ONE. :) Na něčem tedy pracujeme, nemůžeme zatím odhalit přesně co to je. Sami se nemůžeme dočkat, co lidi řeknou na posun, který od Blackhole tentokrát zkoušíme. Jo a taky, důležitá věc, ještě nás čeká vydání BLACKHOLE: Last Mission. Mockrát děkujeme všem za zájem i podporu!

Velice vám děkujeme za rozhovor. Za Fiola Soft odpovídal Filip Kraucher.

Za stránky Čeština ve videohrách, Václav Vymětalík a Gabriel Nowe