Rozhovor s brněnskými vývojáři BadFly Interactive

13.08.2018

Vyzpovídali jsme brněnské tvůrce z vývojářského týmu Badfly Interactive, kteří připravují zajímavou akční kooperativní sci-fi hru z pohledu první osoby. Hra se jmenuje TauCeti Unknown Origin a na naše otázky odpovídal CEO a Kreativní ředitel, pan Lubomír Dykast.


Otázka: V portfoliu vašeho vývojářského studia máte akční hru Dead Effect a její pokračování, které vyšly na mobilní platformy a později i na současné herní konzole a PC. Navazuje nějakým způsobem příběh TauCeti Unknown Origin na příběh předešlých her?

Příběh TauCeti začíná nějaký čas po událostech v sérii Dead Effect, se kterou má naše nová hra společný hlavně cíl vesmírné lodi ESS Meridian, hvězdu TauCeti. Na jedné z planet, které obíhají kolem hvězdy, se bude odehrávat i náš nový příběh. Ve hře se hráč probouzí z cryo spánku nedaleko havarovaného záchranného modulu, ve kterém byl po nečekané nehodě vystřelen z vesmírné lodi a jako jeden z mnoha nouzově přistál na nejbližší planetě TauCeti F. Příběh hráče začíná průzkumem neznámého prostředí s cílem zjistit, co se stalo a kde se vlastně nachází. Vrak vesmírné lodi ESS Meridian a jeho trosky jsou ve hře klíčovým prvkem. Při neznámé nehodě se loď roztříštila, a tak hráč vyhledává trosky po celé planetě. Jedním z hlavních úkolů hráče je najít a využít vše, co mu pomůže přežít. Trosky lodi poskytují hráči nejen útočiště, ale také zdroj zásob, surovin a materiálů, až po různé vybavení a zásoby munice, a hlavně hráči odhalují události předcházející havárii, na naše předcházející hry a také na to, co se na vesmírné lodi stalo.


Otázka: Hra se bude odehrávat na dosud neprobádané, avšak skutečné planetě, která obíhá hvězdu TauCeti. Jak bude svět velký a bude se po něm hráč moci neomezeně pohybovat?

Hra je stále ve vývoji, takže je předčasné už nyní mluvit o velikosti světa. Každopádně počítáme s oblastí kolem 10 km². Nepůjde však čistě o otevřený svět, většinou se jedná o větší oblasti, do kterých vždy vede několik cest. Dalo by se říct, že každá oblast je jakási unikátní herní aréna (hřiště), kde má hráč vždy několik možností, jak se do dané oblasti dostat a jak se v dané oblasti pohybovat. Ve hře nechceme žádná hluchá místa, kde hráč jen chodí a nic se tam neděje. Naším cílem je, aby bylo pro hráče na každém kroku něco zajímavého a nového, což ho bude nutit prozkoumávat každý metr a kout našeho světa. Rozhodně chceme vytvořit unikátní svět, který bude pro dnešní hráče zajímavý a atraktivní. Planetu bude ve hře tvořit ze dvou třetin tropický deštný prales, často přerušovaný výčnělky divokých skal, společně s hlubokými kaňony a ruinami kamenných staveb a chrámů starobylé civilizace. Ty hráči naznačí, že planeta je osídlená také skupinou domorodých obyvatel, jak později zjistí, lovci lebek - kanibaly. Občas bude možné spatřit také obří monumenty, evidentně dílem nějaké vyspělé civilizace, což do hry vnese mysteriózní prvky. Pralesem protéká obří řeka, která si brázdí cestu kaňonem napříč celou oblastí a vytváří tak zajímavé elementy v podobě různých vodopádů, tůní, podemletých břehů nebo zatopené močály.


Otázka: Přibližte našim čtenářům více herní styl. Dle informací půjde o akční kooperativní hru až pro čtyři hráče. Bude se však dát hra hrát i bez kooperace s živými hráči? A jak to vypadá s PvP režimem?

TauCeti bude akční koooperativní sci-fi střílečka, kterou si můžete zahrát až se třemi kamarády. Hru bude možné hrát i samostatně, jen to bude o něco těžší než v grupě přátel. Hru se snažíme vybalancovat tak, aby to byla výzva jak pro jednoho hráče, tak pro čtyři hrající ve skupině. Ve hře plánujeme nabídnout hráčům také tzv. "invade mode", a to obdobným stylem, jak jej známe ze serie Dark Souls, kde vás mohou napadat jiní hráči a zasáhnout do vámi rozehrané hry. Ve hře hráče proti hráči (PvP) chceme nabídnout něco nového. Aktuálně testujeme herní mód v otevřené mapě, kde je cílem hráčů se nejdříve potkat s dalšími přeživšími z lodi, a pak jako skupina takticky postupovat při plnění herních objektivů a boji proti umělé inteligenci a nepřátelským hráčům. Rádi bychom nabídli ve hře něco jiného než jen standartní multiplayerové mody a aktuálně oblíbený battle royale.


Otázka: Víme, že vaše hra bude obsahovat RPG prvky. Do jaké míry však budou ve hře implementovány? Čeká nás například na začátku hry tvorba postavy jako v jiných RPG hrách? Jak bohatý bude strom dovedností a co můžeme očekávat od příběhu? Bude se větvit jak v RPG hrách a budeme jeho průběh moci ovlivnit?

Hráčova postava (avatar) a její vývoj je velice důležitým elementem hry. Víme, že dnešní hráče baví si postavy nastavit a vybavit dle vlastní libosti, proto jde o důležitou část hry. Na začátku hry si hráč vytvoří postavu, se kterou bude hrát, bude si moci vybrat mezi pohlavím, navolit si různé typy účesů, tetování nebo maskování obličeje. Změna barvy vlasů, očí a odstín pleti samozřejmě nesmí chybět. Každý z charakterů bude mít vlastní sadu schopností a to jak pasivních, tak aktivních, které se budou odemykat postupně se získanými zkušenostmi a které bude možno využívat během hraní. Dalším velice důležitým prvkem vybavení jsou zbraně, kterých bude ve hře přes třicet a všechny by měli být unikátní svým vzhledem, chováním a použitím proti různým typům nepřátel. Ve hře plánujeme také různé experimentální zbraně, nejen standard, na který jsme zvyklí z jiných her. Hráč bude v průběhu hry používat stále lepší a lepší vybavení, díky kterému bude moci vylepšovat svoje vlastnosti, jako například běžet déle, unést více atd. Nesmírně důležitým prvkem vybavení, u kterého věříme, že přinese hráčům spoustu zábavy, budou právě hovery, umožňující hráči rychlejší přesun napříč světem. Jde o unikátní dopravní prostředky, které svým chováním a vzhledem připomínají kombinaci sněžného skútru, vznášedla a helikoptéry. Co se týká větvení příběhu, tak aktuálně počítáme s několika místy, kde se hráč bude muset rozhodnout během hry, co udělá, aby mohl dál postupovat v příběhu. Právě tato rozhodnutí budou příběh větvit a budou mít vliv na to, jak se bude jeho hra vyvíjet.


Otázka: Další otázka se týká survival prvku. Budou muset hráči ve hře TauCeti Unknown Origin jíst, pít, popřípadě se starat o zdraví hlavního hrdiny pomocí nějakých léků? Bude ve hře přítomna výroba různých nástrojů a stavba obydlí, která hráčům zajistí přežití na nehostinné planetě? Ovlivní nějakým způsobem život hrdiny dynamické počasí? A co měnící se denní doba? Bude například hrdina v noci více ohrožen místní faunou?

V TauCeti Unknown Origin jde především o přežití. Survival je tedy klíčovým spouštěčem instinktů hned v úvodu hry. Jakmile se hráč probudí z dlouhé hibernace, zjišťuje, že ztroskotal na neznámé planetě. Jakmile se vzpamatuje, rozhodne se místo prozkoumat. Při prvních krocích však na něj zaútočí neznámý tvor, který ho pokouše. Jak se později ukáže, tak právě kousnutí nakazí hráče neznámým virem, což zásadně ovlivňuje celkový příběh. Nakažení bude zajímavým prvkem, který bude hráče na jednu stranu v určitých věcech limitovat, ale také dávat i určité bonusy. Ve hře také neplánujeme mít automatické léčení, což povede k tomu, že se hráč bude o sebe a své zdraví více bát. Bude muset více jednat s rozvahou a přemýšlet, jestli se vrhne do boje proti početní převaze. Vše bude ale záležet na aktuálním buildu postavy a její výbavě.

Co se týká měnícího se denního cyklu, tak ano, střídání dne s nocí bude mít zásadní vliv na hratelnost. Den bude primárně sloužit k prozkoumávání prostředí, získávání zkušeností a postupování v příběhu. Během dne bude mít hráč šanci získávat lepší vybavení, nacházet nové předměty a zbraně včetně potřebné munice. Bude to jakási příprava na noc, se kterou přichází z podzemí nebezpečná unikátní rasa, která útočí na vše živé. Hratelnost se tedy změní v nutnou obranu a boj o přežití před masivními útoky nočních predátorů, žijících v podzemních jeskyních a čekajících na svou chvíli s příchodem tmy.

Výrobu a vylepšování předmětů plánujeme také. Hráč může najít stovky různých předmětů, zbraní, gearů, materiálů, komponentů až po výrobní plány, takzvané blueprinty. Díky nim bude moct zpracovat nalezené komponenty a suroviny a vyrobit z nich nové unikátní předměty.

Co se týká stavby obydlí, plánujeme pouze vylepšování základny, která bude tvořena z havarovaného fragmentu vesmírné lodi ESS Meridian. Naší snahou je vytvořit něco, co je uvěřitelné. Přišlo nám logické nechat hráče budovat svoje zázemí spíše z fragmentů lodi, než stavět dřevěnou chýši nebo jiné provizorní přístřešky.


Otázka: Hru se chystáte vydat i pro VR a PlayStation VR. Jak rozdílný je vývoj pro klasické platformy (PS4, Xbox One a PC) oproti vývoji pro virtuální realitu? Bude hra uzpůsobena i silnějším konzolím PlayStation 4 Pro a Xbox One X?

Hra je primárně vyvíjena pro PC, konzole a PC VR, kde je potřeba myslet pouze na dané limity konzolí. U VR verzí je navíc potřeba počítat s tím, že hra musí jet buď 90 pro PCVR anebo 120 pro PSVR. Takže ano, to vás pak hodně limituje v tom, co můžete a nemůžete. Aby hra jela na PSVR 120 FPS, tak se pomalu dostáváte na kvalitu mobilních her, s čímž je potřeba u vývoje hry počítat. Což pak znamená, že při výrobě jakéhokoliv assetu do hry, je nutné počítat s jeho optimalizací pro všechny chystané platformy. Zabere to sice více času, ale umožňuje nám to vyvíjet hry průběžně tak, aby fungovaly ideálně na všech platformách, se kterými se do budoucna počítá. Právě převodem naší předchozí hry Dead Effectu 2 do VR jsme získali cenné zkušeností, které chceme rozhodně zúročit ve vývoji TauCeti Unknown Origin.


Otázka: Hře by měla předcházet betaverze. Půjde o uzavřenou či otevřenou betu a kdy ji můžeme očekávat?

Vše je momentálně otevřené a nechceme předbíhat. Pokud půjde vše podle našich plánů očekáváme, že by verze pro testování mohla být k dispozici v polovině příštího roku. Prozatím ale není rozhodnuto, jakou cestou se vydáme. Jestli budeme hru testovat pouze v uzavřené betě s naší komunitou anebo jí vydáme formou předběžného přístupu na Steamu a vše odladíme průběžně s fanoušky. V minulosti se nám předběžný přístup na Steamu vyplatil, takže je dost pravděpodobné, že to uděláme stejně.


Otázka: Jistě jste si všimli, že společně s naší fb komunitou bojujeme za více českých lokalizací do her pro konzole. Otázka je tedy na snadě - bude hra obsahovat českou lokalizaci a v jaké formě? Jak se obecně díváte na české lokalizace v konzolových hrách? Poslední dobou jejich počet pěkně narůstá a to hlavně zásluhou Sony a Ubisoftu. Myslíte si, že tento trend bude pokračovat a česká lokalizace v konzolových hrách se stane pomalu ale jistě standardem?

Českou lokalizaci ve hrách chceme podporovat. V den vydání bychom chtěli mít ve hře podporu všech klíčových jazykových verzí, jako angličtiny, španělštiny, ruštiny, němčiny a také samozřejmě češtiny formou titulků. Dabing však plánujeme jenom v angličtině.

Za masivní podporou českého jazyka ve hrách rozhodně stojíme. Hráč, který neovládá angličtinu natolik dobře, nemusí zcela pochopit smysl hry, a proto vidíme lokalizaci češtiny do her jako vítaný přínos.


Otázka: Kdy hra TauCeti Unknown Origin vyjde a můžeme očekávat i nějaké speciální edice? Vyjde hra ve fyzické podobě nebo pouze digitálně?

Zatím je předčasné říkat jakékoliv datum. Nyní směřujeme k podzimu příštího roku, ale vše se ještě může změnit. Naším cílem je vydat dobrou a odladěnou hru, takže pokud budou prostředky, je dost pravděpodobné, že se termín posune tak, abychom udělali hru, co nejlepší. Dříve jsme měli v plánu jít i na Kickstarter, ale to se ještě uvidí, jak to celé dopadne. Momentálně probíhají jednání s několika Publishery a je dost veliká šance, že hra vyjde nejen formou digitální distribuce, ale také ve formě krabicovek. A jestli se dočkáme nějaké speciální edice? Na tohle rozhodnutí si ještě také musíme počkat. Máme hodně materiálů, které by se daly využít, ale nyní je to spíše o tom, jak dopadnou všechna jednání kolem. Tak se nechme překvapit.


Rozhovor s Lubomírem Dykastem

CEO & Creative Director v BadFly Interactive, a.s.