Rozhovor s Attu Games

18.01.2018

Podařilo se nám oslovit znojemské tvůrce ze studia Attu Games, dělajících na zajímavé indie hře s názvem Feudal Alloy, která se zařadí po bok česky lokalizovaných her na konzolích Xbox One, PlayStation 4 a Nintendo Switch.

Tak pojďme na to.

Otázka: Jste dvou-členné studio, máte nějaké externí spolupracovníky nebo si vše zajišťujete sami? Kdy se ve vašich hlavách zrodila myšlenka, že chcete dělat hry?

Odpověď: Máme externího muzikanta, který s námi spolupracuje už od předešlé hry. Jinak všechno ostatní děláme sami. Občas je to docela náročné, ale zatím to zvládáme. Oba hrajeme hry od malička a myšlenka, že zkusíme dělat vlastní, vznikla asi před 5 lety. Na první pohled to vypadalo celkem jednoduše. Realita je však, jak to tak bývá, úplně jiná. I přesto, že Feudal Alloy je malá hra, je za ní hodně práce.


Otázka: V čí hlavě vznikl nápad na hru? Přeci jen, není obvyklé, aby hráč hrál za robota, kterého ovládá živá ryba v jeho hlavě.

Odpověď: Nápad vznikl v Lukášově hlavě, kdy si kreslil jen tak pro zábavu. Teď už nedokáže říct, co ho k tomu přesně vedlo, ale líbilo se nám to. Myslím, že je to něco, co nás může trochu odlišit od jiných her. Přece jen jich vychází víc a víc a je obtížné hráče zaujmout.


Otázka: Hra má unikátní systém konverzačních bublin. Kde vznikla myšlenka na toto schéma rozhovorů? Popřípadě můžete tento systém trochu rozvést?

Odpověď: Přiznám se, že nemáme moc rádi velké množství dialogů ve hrách a často je přeskakujeme. Konverzační bubliny tak budou nahrazovat text ve všech rozhovorech ve hře. Technicky je udělat systém animovaných bublin mnohem náročnější, ale doufám, že hráče pobaví.


Otázka: Feudal Alloy bude mít českou lokalizaci formou titulků nebo i dabingu? Pro jaké konzole bude česká lokalizace (tit./dabing) dostupná?

Odpověď: Plánujeme anglický dabing s českými titulky do cutscén. Tímto způsobem to chceme udělat pro všechny platformy. Jinde už dabing nebude.


Otázka: Co vás k české lokalizaci vedlo? Přeci jen, je to vaše druhá hra a začínající vývojáři se zaměřují spíše na zahraniční trhy. Navíc neustále slýcháme, že český trh je malý a česká lokalizace se hlavně pro konzolové
platformy nevyplatí.

Odpověď: Jak už bylo řečeno, dialogy budou probíhat pomocí animovaných bublin. Text je jen v menu, inventáři, v popisu achievementů atd. Proto nemáme problém si hru přeložit sami. S češtinou jsme počítali už od začátku. V současné době pracujeme na demo verzi (odkaz na registraci pro budoucí stažení dema naleznete na konci článku), kde zatím čeština není, a to z důvodu, že chceme sepsat a přeložit všechny texty najednou. Ale věřím, že pro hráče dema nebude jednoduchá angličtina problém. Navíc mě mile překvapilo, že nám chodí nabídky od dobrovolníků na lokalizaci do jiných jazyků. Jsem opravdu vděčná, že nám pomáhají.


Otázka: Ve hře bude bohatý systém dovedností, inventář a jiné prvky z RPG her. Máme tedy očekávat klasickou RPG hru nebo bude hra směřovat spíše do žánru adventur s RPG prvky, jak je dnes spíše zvykem?

Odpověď: Feudal Alloy bude klasická RPG hra. Hráč bude mít možnost vylepšovat svůj meč a vybavení. Toto vylepšení bude mít vliv nejen na jejich vzhled, ale i na jejich schopnosti. RPG mechaniky jsou jedním z hlavních důvodů proč děláme demo verzi. Doufám, že nám hráči pomohou s jejich vyladěním. To je totiž jedna z mnoha věcí, kterou hráči umí líp než vývojáři. :) Registraci do uzavřeného dema naleznete na konci tohoto rozhovoru.


Otázka: Hra má vyjít ve třetím kvartálu tohoto roku. Bude dostupná pouze v digitální distribuci nebo plánujete i fyzickou verzi? Popřípadě pro jaké platformy?

Odpověď:
Zatím můžu potvrdit jen digitální verzi. Krabicovou verzi pro konzole bysme
také chtěli, ale pro tak malý tým jako jsme my, je to hodně finančně nákladné. Každopádně se budeme snažit a doufat, že to vyjde.


Děkujeme za rozhovor a přejeme vám úspěch s vaší zajímavou hrou!


Za fb stránku Čeština ve videohrách se ptali:
Václav Vymětalík a Gabriel Nowe


Za Attu Games odpovídala: Eva Balíková