Otevřený dopis české podpoře Sony PlayStation

10.10.2017

Otevřený dopis české podpoře Sony Playstation ohledně lokalizace menu v PS4.

Naše zpráva pro čtenáře fb stránky Čeština ve videohrách:

Jak už jistě víte, update operačního systému herní konzole Sony Playstation 4 s číslem 5.0 obsahuje českou lokalizaci menu, což s sebou přináší dvě hlavní pozitiva. Za prvé můžeme v budoucích měsících očekávat více lokalizovaných her do našeho mateřského jazyka a za druhé na nás po více jak 20ti letech konečně herní konzole "mluví" česky.

Vše má ale svá úskalí. Jednak není zatím lokalizován PlayStation Store, i když máme indicie, že by tomu tak v budoucnu mělo být. V této věci určitě budeme kontaktovat Sony a budeme po ni žádat odpověď. Další záporný bod je, že správa účtu v položce nastavení je v anglickém jazyce, což je dáno tím, že se Playstation 4 připojuje na servery Sony, které mají anglickou lokalizaci. Zda to má souvislost s anglickým PlayStation Store se zatím neví.

Poslední pihou na kráse jsou starší hry z portfólia Ubisoftu, které neobsahují nastavení jazyka hry , ale mají pouze nastavení titulků. Tudíž se v těchto hrách zobrazuje poloviční český překlad, kdy se zobrazují přeložené dialogy mezi postavami, ale zbytek hry je v angličtině. Jak je známo, jedná se o hry Assassin's Creed IV: Black Flag, Assassin's Creed IV: Black Flag - Freedom Cry, Assassin's Creed Unity a Assassin's Creed Ezio Collection.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti ohledně češtiny v Playstation 4 v komentářích. Také bysme rádi věděli, zda díky české lokalizaci menu konzole Sony Playstation 4 obsahuje hra Assassin's Creed Ezio Collection plnou lokalizaci nebo ne (hra se musí ale nejdříve smazat z PS4 včetně savů a založit nová hra).

Otevřený dopis českému zastoupení Sony Playstation:

Dobrý den Sony,

v první řadě bychom Ti rádi poděkovali za češtinu v systému PS4. Věř nebo ne, máme zase o kousek lepší vztah k této herní konzoli.

Je tu bohužel jedno velké ALE, na které bychom se Tě Sony rádi zeptali a činíme tak tímto otevřeným dopisem, protože věříme, že mluvíme za většinu nebo možná dokonce všechny majitele PS4 v České republice.

Jak je možné, že po nainstalovaném update fw 5.0, který obsahuje vytouženou českou lokalizaci operačního systému konzole Sony Playstation 4, se nám nezobrazuje plnohodnotná čeština ve hrách Assassin's Creed Unity a Assassin's Creed IV Black Flag?

Playman a Conquest (distributor her v České republice a překladatel) nám potvrdil, že na blu-ray disku se hrou je obsažena kompletní česká lokalizace obou zmíněných her.

S tím souvisí i další náš dotaz, který se týká včera vydaného dema na hru Gran Turismo Sport. V operačním systému konzole Sony Playstation 4 máme nastavenou češtinu, hra se nás ale ptá v angličtině, jaký jazyk hry si chceme zvolit. Nicméně když si lokalizaci operačního systému Sony Playstation přepneme do polštiny, hra se nás ptá v polštině, jaký si chceme zvolit jazyk ve hře (viz přiložený obrázek).

Znamená to tedy, že čeština v operačním systému konzole Sony Playstation 4 není plnohodnotná a my jsme opět a zase někdo méněcenný, komu se jen zavřela pusa?

Co tedy můžeme díky tomuto faktu čekat do budoucna? Nebudou vývojáři her počítat s tím, že se hra přepne sama do jazyka, v kterém je nastaven operační systém uživatele konzole Sony Playstation 4 a v případě české lokalizace tomu tak nebude? Nebo se lokalizaci rovnou vykašlou, protože čeština v PS4 je vlastně jen taková čistá záclona na špinavém okně ?

A co česká lokalizace obchodu Playstation Store? Dočkáme se jí v dohledné době?

Prosím o vaše odpovědi, na které čekají tisíce čtenářů našich fb stránek Čeština ve videohrách.

S pozdravem Václav Vymětalík a Gabriel Nowe