Mé dojmy z Kingdom Come: Deliverance

18.02.2018

Již nějakou dobu hraji hru, která má za sebou více jak šesti-letý vývoj a strastiplnou cestu, kdy tento titul odmítli velcí světoví vydavatelé a hra se tak pořádně dostala do povědomí hráčů až přes plarformu Kickstarter. Jak v mých očích dopadla a jaký je český překlad hry? Vše si rozebereme, tak se pusťte do čtení.

V prvé řadě je potřeba zmínit, že Kingdom Come: Deliverance (dále už jen KCD) necílí na mainstream, tudíž se jako RPG vymyká zaběhnutým postupům. Nenaleznete zde žádnou magii, žádné fantasy prvky a i systém uložení pozice je odlišný od ostatních her, protože hra se uloží jen při zadání úkolu, jeho dokončení, když vypijete dryják jménem Sejvovice a nebo když se vyspíte. Dan Vávra si opravdu s příběhem vyhrál a je proto logické, že vývojáři chtějí, aby činy a rozhodnutí hráčů, jakou cestou budou dané úkoly plnit, či jak se v daných situacích zachovají, skutečně ovlivňovalo herní svět.

Soubojový systém

O soubojích v KCD jsem toho slyšel hodně a viděl jsem i pár videí, ovšem nic mne nemohlo připravit na to, co mne ve hře čekalo. Váš úspěch ovlivňuje hlavně vaše umění vedení jednotlivých útoků a jejich řetězení, chytré využívání staminy a vykrývání útoků soupeře. Souboje mně přišly hodně náročné, ale dají se naučit. Navíc je celý soubojový systém hodně unikátní a v takové míře zatím nebyl videň v žádné hře. Samozřejmě se vám zdraví automaticky nedoplňuje a během souboje se nemůžete léčit. A když začnete silně krvácet, zbývá vám v podstatě pár minut života. Takže pokud nemáte obvazy, které krvácení zastavují, je s vámi konec. Pokud ovšem vládnete umu výřečnosti, můžete se z většiny soubojů vykecat. Záleží jen na tom, jak si vyprofilujete svou postavu.

Herní svět a vaše činy v něm

Hra samotná na mě působí spíše jako simulátor středověkého života, než středověké RPG a to mě hodně imponuje. Musíte totiž jíst a spát. Můžete se ze zkaženého jídla otrávit, můžete zkusit bylinkářství, alchymii, lov zvěře a další činnosti, mezi které patří například i čtení knih. Každou činnost vás ovšem musí někdo naučit, jinak si například v knize nepřečtete ani řádek a uvidíte jen náhodnou změť písmen. Hra má propracovaný i kriminální systém, kdy rozlišuje vstup na cizí pozemek či kradení na cizím pozemku. Pokud vás chytí stráž, můžete skončit ve vězení, vykecat se ze zatčení nebo zkusit utéct. Vzácné kradené zboží prodáte jen u šmelinářů, protože pokud se budete snažit zboží prodat na místě zcizení, obchodníci vás mohou podezřívat z nedávno proběhnuté krádeže a mohou na vás zavolat stráž. Další pochvala tvůrcům hry patří za systém oblečení a jeho jednotlivé vrstvy. Ty ovlivňují, jak moc budete při útoku nepřítele zranění, jak budete na NPC v herním světě působit (oblečení ovlivňuje vaše charisma), jak budete při plížení viditelní a jaký budete vydávat hluk. A jako perlička na závěr tohoto odstavce - ve hře se nezapomínejte po bitvě umývat! Nebude na vás totiž pěkný pohled, jestli budete s NPC mluvit zakrvácení. Můžete se umýt v kádi či v lázních.

Čeština a dabing

Hra obsahuje kompletní českou lokalizaci ve formě titulků. Velmi se mně líbí, že jsou v českém překladu zachycena jak dobová slova, tak nářečí. Ve hře uslyšíte anglický dabing navíc s britským akcentem, který se do hry vůbec nehodí, ale musíme brát v potaz, že hra cílí hlavně na západní trhy. Ve hře občas uslyšíte staročeštinu a to většinou ve formě nadávek při soubojích a to mne alespoň trošku zahřálo u srdce. Z mého pohledu by Warhorse nic nepokazili tím, kdyby se drželi opravdové autentičnosti (kterou se neustále při vývoji hry zaklínali) a hru nechali nadabovat pouze ve staročeštině. Takový dabing by hře dodal neuvěřitelnou autentičnost a posunul by její realičnost na absolutní úroveň. V českém překladu jsem našel i pár chyb v časování titulků, překlepy v textu a také výpadky českých slov, které nahradila slova anglická.

Chyby a audiovizuální stránka hry

Zatím jsem ve hře narazil na pár grafických chyb, kdy velmi rušivě působí zejména doskakování objektů a textur v herním světě. Hra mi zatím jednou spadla do dashboardu mé konzole Sony Playstation 4 Pro z čehož bych žádné ukvapené závěry nedělal. Na této konzoli si KCD drží stabilni snímkování a běží v rozlišení Full HD. Grafika je hlavně v lesích hodně líbivá a hudbě nemám co vytknout. Z mého pohledu působí velmi nedotaženě páčení zámků, které je dle mého pohledu zbytečně složité.

Závěrečné zhodnocení

I když hra obsahuje chyby, má anglický dabing s britským akcentem a některé herní prvky jsou zbytečně komplikované, stále se jedná o velmi povedenou a unikátní hru ze středověkého prostředí, která vám s větší mírou autentičnosti ukáže, jak se ve středověku žilo. Nejste žádný hrdina, který má za úkol zachránit svět, ale obyčejný prostý syn kováře, který mohl opravdu žít okolo roku 1403 a po hrůzných událostech se prostě vydá na svou cestu za pomstou. Mimoděk i za příběh si tým vývojářů zaslouží velkou pochvalu. Děkuji tedy Warhorse, že si od začátku do konce vývoje stáli za svou vizí a neustoupili z ní ani o krok.