Jaká byla první polovina roku 2017?

03.07.2017

Červencem vstupujeme do druhé poloviny roku 2017, což je rok, ve kterém Václav Vymětalík založil petici směrem ke společnosti Sony a v návaznosti na tuto událost jsme založili facebookovou stránku Čeština ve videohrách. Je proto vhodný okamžik udělat malou rekapitulaci všeho, co jsme v prvním letošním půlroce stihli.

Petici, kterou vyjadřujeme náš zájem na počeštění konzole PS4 a následně i více češtiny v konzolových hrách, podepsalo do dnešního dne více jak 4300 lidí. Tohoto čísla bylo dosaženo bez výraznější propagace ze strany velkých herních portálů - jediní, kdo se za petici postavili, byl Eurogamer, Skillzone a Czechgamer. Velkou měrou také přispěla facebooková stránka Herní zajímavosti 2.0. Všem děkujeme, a to pochopitelně i těm, které jsme tu přímo nezmínili, ale s propagací pomohli.

Dalším krokem, kterým jsme se rozhodli upozornit Sony na probíhající petici, bylo sepsání otevřeného dopisu směrem k Sony, který jsme zveřejnili právě prostřednictvím našeho facebooku. Dopis se ze strany hráčů setkal velkým ohlasem, bohužel ze strany Sony opět nedošlo k žádné odpovědi.

Na obranu Sony ale je nutno také zmínit, že jakákoliv otevřená odpověď z jejich strany je téměř nemožná. Kladnou nemohou dát z konkurenčního důvodů a zápornou také ne, protože záporná odpověď nedělá žádný rozdíl oproti stávájícímu stavu, tudíž je bezpředmětná.

Otevřený dopis společnosti Sony najdete ZDE

Jsou ale herní vydavatelství, která nedbají na nepřítomnost češtiny v konzoli PS4 a Xbox a své hry přináší opatřeny českými titulky. Jednou z takových společnosti je UBISOFT a my jsme považovali za nutné jim za to otevřeně poděkovat ZDE

Jsme si samozřejmě vědomi toho, že pravděpodobně nikdy nebudeme vědět, zda naše snaha o lokalizaci PS4 do češtiny měla nebo neměla vliv na případné urychlení celého procesu u Sony (nepochybujeme o tom, že dříve nebo později se češtiny dočkáme). To ale neznamená, že polevíme ve snaze upozorňovat na nutnost takového kroku, protože přítomnost češtiny přímo v systému PS4 přinese více lokalizovaných her do našeho rodného jazyka.

Proto jsem se rozhodli pro naši prozatím poslední akci, a to otevřený dopis poslankyni Evropského parlamentu Ditě Charanzové, která je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Paní poslankyně zatím nijak nereagovala na naši prosbu, my ale chceme věřit tomu, že v tom nebude žádná ignorace voličů, ale že si zjišťuje další informace. Nicméně pokud se odpovědi (jakékoliv) nedočkáme, bude to obrovské zklamání, protože v tomto případě marketingové důvody určitě hrát roli nebudou.

Dopis naleznete ZDE

Každý hlas se počítá, a proto děkujeme všem, kteří se nebáli připojit a pomáhají prosazení dobré věci. Čeština v konzoli PS4 bude užitečná všem.

A pro těch pár, kteří si myslí opak - pořád si budete moci navolit angličtinu nebo třeba ruštinu, pokud jí dáváte přednost. Nebojte se, nikdo vás o tyto jazyky připravit nechce.

Váš "Čeština ve videohrách" tým !