Dopis pro poslankyni Evropského parlamentu paní Ditu Charanzovou

19.06.2017

Dopis pro poslankyni Evropského parlamentu paní Ditu Charanzovou ohledně češtiny v systému Playstation 4.

Vážená paní poslankyně,

obracíme se na Vás formou tohoto otevřeného dopisu, který zastupuje více jak 4200 signatářů petice směrem ke společnosti Sony, jménem všech uživatelů facebookových komunitních stránek "Čeština ve videohrách" a nepřímo jménem všech majitelů herních systému Playstation 3 a Playstation 4, kterých je v České republice mnoho desítek tisíc, a kteří se o naší aktivitě zatím nedozvěděli.

Dříve, než se dostaneme k podstatě naší žádosti, bychom Vám rádi objasnili, proč jsme si vybrali právě Vás. Z veřejně dostupných zdrojů jsme se dočetli, že jste členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a dle našeho názoru je právě toto přesné zařazení dále popsané problematiky.

V březnu tohoto roku byla Václavem Vymětalíkem založena petice, která požaduje po společnosti Sony, aby po více jak deseti letech prodeje herních zařízení Playstation 3 a 4 na našem trhu, je konečně lokalizovala do češtiny - konkrétně pak obslužné a ovládací prvky herní konzole Playstation 4, protože tato je momentálně nejvíce prodávaným a hlavně aktuálním produktem. My v této souvislosti neradi používáme slovo "požadujeme" - společnost Sony nechápeme jako nepřítele, právě naopak - petice je spíše než požadavkem tak vyjádřením naší desetileté touhy po změně, která české uživatele a klienty Sony staví někam na okraj Evropy a odkazuje na používání jiného, než rodného jazyka.

Klíčová je samozřejmě otázka, proč je lokalizace herní konzole Playstation 4 do češtiny tak důležitá a v čem je hlavní přínos pro české uživatele. Tato problematika je poměrně komplexní, ale pokusíme se ji vysvětlit v několika jednoduchých bodech.

Absence češtiny v konzoli Playstation 4 prokazatelně komplikuje, nebo dokonce i blokuje, volbu českých titulků v některých hrách, které češtinu obsahují. Nutno ale také dodat, že to tak není vždy, někteří vývojáři si s touto komplikací umí poradit. Ale je to komplikace a ta vyžaduje další investice ze strany vývojářů, které by za jiných okolností nebyly nutné. Důsledkem je také to, že online obchod Sony neumí filtrovat hry obsahující české titulky a tudíž komplikuje situaci také českým uživatelům.

Absence češtiny komplikuje používání některých klíčových prvků přímo v konzoli Playstation 4 všech uživatelů, kteří neovládají některý z integrovaných jazyků (aktuálně kolem 15) a těch je naprostá většina. Ti jsou pak odkázáni obracet se na českou podporu společnosti Sony i při řešení banálních problémů. Rizikovým pak může být použití integrovaného online nákupního centra ve kterém může český uživatel nakupovat hry a další vybavení přímo prostřednictvím konzole Playstation 4. Otázky ohledně způsobu placení, kam zadat kreditní kartu, jak ji vymazat, zda lze použít k placení jiný způsob než kreditní kartu, kde na online obchodě najít to či ono, jsou otázky, se kterými se setkáváme denně i na našich komunitních stránkách.

Speciálně situace kolem integrovaného online obchodu v konzoli Playstation 4 je umocněna tragikomickou větou, která na uživatele z České republiky naskočí ihned po přihlašení do obchodu, a která zní:

Obchod Playstation@Store je pro registrované české uživatele momentálně dostupný pouze v anglickém jazyce.

Tato věta je tam MOMENTÁLNĚ více jak 10 let....

A tím se pomalu přesouváme od těch technických odpovědí na otázku "Proč?" k těm, jež jsou vedeny také trochu hrdostí a emocemi, které v sobě nehodláme nijak potlačovat a nijak je zakrývat.

Ovládat angličtinu jako světový jazyk je dozajista chválihodné a nijak nesnižujeme potřebu se tento jazyk učit a ovládat jej minimálně na úrovni, se kterou se člověk ve světě běžně domluví. Konzole Playstation 4 ale nemá sloužit jako učební prostředek angličtiny, stejně jako neslouží lokalizované prostředí telefonů, televizí, praček, mikrovlnek, sporáků, ledniček, aut, Windows od Microsoftu, iOS od Apple, Androidu od Google apod. Prostředí konzole Playstation 4 je lokalizováno minimálně do 15ti jazyků a 14ti z nich nikdo nevysvětluje, že angličtina je základ. Rodná řeč byla, je a bude vždy nejvíce komfortní pro každého z nás.

Ostatně o tom, jak klíčová je specifická rodná řeč pro používání systému Playstation 4 nás přesvědčila i Sony ve své reklamě, ve které avizovala lokalizaci do 15ti jazyků s politováním toho, že elfština stále ještě chybí. Ano, byla to humorně myšlená reklama, my jsme se také z plna hrdla hořce zasmáli.

Náš trh je z hlediska počtu zákazníků větší, než některé z lokalizovaných evropských trhů v konzoli Playstation 4. Ceny konzole Playstation 4, příslušenství a samotných her jsou ale na úrovni evropského trhu - tedy platíme úplně stejně a řadový zákazník za tyto produkty utratí ročně mnoho tisíc korun. Stejný produkt, stejné ceny, mnohem horší komfort a o ten jde především. Toto je pro nás výsledek jednotného evropského trhu?

Po tragikomedii musí nutně přijít absurdita. Marketing spojený s aktivitami Sony a prodejem konzole Playstation 4, her a příslušenství v České republice je ale plně lokalizován. Máme české letáčky, máme českou reklamu, máme české promo články, máme kompletně v češtině oficiální Sony Playstion web, máme českou podporu.

A máme anglicky mluvící konzoli Playstation 4 s jednou českou větou...

Herní byznys už dávno není zálibou několika podivínů v zatuchlých nevětraných a tmavých místnostech. Je to byznys, který celosvětově překonal filmový byznys a jeho prolínání do všech aspektů života je nezastavitelné. Máme tu zábavné hry, edukativní hry, mobilní hry, virtuální realitu, rozšířenou realitu, máme tu celosvětové soutěže, které sledovaností předstihují významné sportovní události. Je to nedílná součást života více než jedné miliardy registrovaných hráčů videoher napříč všemi systémy.

Závěrem tedy podstata naší žádosti nebo spíše prosby. Na veškerou naši aktivitu, kterou jsme za petici, otevřený dopis společnosti Sony a facebook Čeština ve videohrách vyvinuli, jsme společnosti Sony nestáli ani za písmenko odpovědi. Naše možnosti tak pravděpodobně končí tam, kde začínají ty Vaše.

Můžeme Vás oficiálně požádat o podporu v komunikaci se Sony a prosazení češtiny do jejich videoherního systému Playstation 4 a všech dalších produktových následovníků ?

Protože zastupujeme poměrně široké herní publikum, je tento dopis publikován jako otevřený dopis. Jsme připraveni Vám poskytnout veškeré informace a podporu, kterou budete případně potřebovat.

S pozdravem

Gabriel Nowe a Václav Vymětalík.

Odkazy:

Online petici naleznete v menu naší webovky

Facebook Čeština ve videohrách - odkaz ZDE

Otevřený dopis společnosti Sony ZDE

FB Dita Charanzová