Dojmy z Playstation Magazínu - Gabriel Nowe

01.11.2017

Můj názor na první číslo nového časopisu Playstation magazín - Gabriel Nowe

Vydání prvního čísla nového Playstation magazínu v češtině, se společně se samotnou češtinou v dashboardu konzole PS4 řadí k největším překvapením letošního roku. Alespoň tedy v oblasti češtiny a videoher. Dobře, možná ještě vydupání módů ve hrách od Bethesdy, které otevřely cestu českým titulkům do Skyrimu a Falloutu také na konzolích, je srovnatelně nečekané. Zejména u Sony....

Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstal v době osmibitů, první hry hrál v maringotkách na kolotočích, učil se programovat na Atari 800XL, bušil kladívkem do klávesnice českého super počítače IQ 151, chodil v Třebíči na hvězdárnu hrát na PMD85 a nenechal se ošahávat místním lehce pedofilním správcem, od kamaráda si půjčoval ZX Spectrum, vyráběl si vlastní joysticky, natahoval magnetofonové pásky na tužku, vedl kroužek programování na slušovických TNSkách a první PC pašoval z Německa, se řadím ke staromilcům, kteří stále ještě milují časopisy v papírové podobě a gramofonové desky.

Ačkoliv oběma médiím byl postupem času prorokován postupný zánik, obě navzdory tomu zažívají renesanci a jejich pohřeb je odložen na neurčito. Mimochodem, při nedávné seanci v mém oblíbeném panském klubu - pozor, bavím se o doutníkovém klubu - nám byly prezentovány magnetofonové kazety, jako nejnovější návratový hit.

Proč tomu tak je? Papírový časopis, stejně jako například zmíněná gramofonová deska, vyžaduje ke svému vzniku nepoměrně větší pracovní nasazení, případná náprava způsobených škod je mnohdy téměř nemožná, takže výsledný produkt je opečovaný a kvalitní.

Playstation magazín číslo 1 vlastně není magazín jako takový, ale spíše moderně pojatý katalog samotné Playstation 4. Absentují tu recenze, výsledná hodnocení, osobní názory, zkušenosti hráčů, kritické pohledy. Sekce magazínu se jmenují podle produktů Sony nebo očekávaných událostí, které podvědomě evokují hlavní cíl magazín katalogu. Ano - Vánoce 2018. Těch skutečných záblesků radosti, které podobné magazíny mají přinášet je v čísle 1 zoufale málo - pohledy do minulosti, TOP 100 největších hitů na PS4, kdo jsou nejlepší sběrači platinových trofejí a rozhovor.

K dovršení všeho pak Playstatin magazín potvrdil, jak tristní je situace v oblasti lokalizace her do českého jazyka, necelá čtyřicítka titulů z celkového počtu více jak 1200 her na PS4.

I přesto, že jsem dostal něco úplně jiného, než jsem očekával, jsem si čtení Playstation magazínu užil. Je to kus dobře odvedené práce. Nicméně pokud má někdy vyjít číslo 2, pak jej nechci v této podobě. Důvody jsou myslím jasně vysvětleny. Ostatně je vidět, že i samotná Sony si magazínem není tak úplně jistá. Prohlášením o vydávání jednoho čísla ročně a komplikovaným distribučním modelem přes největší prodejce herní elektroniky ho sama katapultovala do míst, kde ho hráči asi úplně mít nechtějí.

Hezký pokus Sony - my víme, že to umíš lépe a věříme, že to tak příště bude a dříve, než na Vánoce 2019.